З настанням першого весняного тепла люди взялися ладнати суху траву. Пам’ятайте, що спалювання сухої трави – це серйозне порушення, яке може мати катастрофічні наслідки. Під час горіння в повітря виділяються токсичні речовини, що шкодять здоров’ю людей, спричиняють алергії та хвороби дихальної системи. Вогонь знищує родючий шар ґрунту, а також стає причиною загибелі тварин, які не встигають втекти. Крім того, неконтрольоване поширення полум'я може призвести до масштабних пожеж, які загрожують лісам, будинкам і навіть людським життям.
Українське законодавство передбачає суворе покарання за такі дії. Відповідно до ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за спалювання трави громадянам загрожують наступні штрафи:
1. За спалювання стерні, луків, пасовищ, рослинності чи її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях у населених пунктах:
•від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів (3 060 – 6 120 грн) – для громадян;
•від 900 до 1260 неоподатковуваних мінімумів (15 300 – 21 420 грн) – для посадових осіб.
2. За ті ж дії на територіях і об’єктах природно-заповідного фонду:
•від 360 до 720 неоподатковуваних мінімумів (6 120 – 12 240 грн) – для громадян;
•від 1260 до 1800 неоподатковуваних мінімумів (21 420 – 30 600 грн) – для посадових осіб.
У деяких випадках відповідальність стає кримінальною. Це передбачено ст. 245 Кримінального кодексу України. Так, за знищення чи пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, уздовж залізниць, стерні, сухих трав, рослинності на землях сільськогосподарського призначення загрожує:
•штраф від 5400 до 9000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (91 800 – 153 000 грн);
•або обмеження волі на строк від 2 до 5 років;
•або позбавлення волі на той самий строк.
За такі ж дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин чи інші тяжкі наслідки, палія можуть відправити до в’язниці на строк від 5 до 10 років.
Під час воєнного стану в Україні відповідальність за спалювання сухої трави значно посилюється. Умисні підпали сухої рослинності можуть бути кваліфіковані як диверсія, що є злочином проти основ національної безпеки. відповідно до статті 113 Кримінального кодексу України, за такі дії передбачено покарання у вигляді затвердження волі на строк від 10 до 15 років або ув'язнення з конфіскацією майна.
6 березня 2025 року лісовою охороною ДП «Олевський лісгосп АПК» було виявлено палія на місці вчинення правопорушення на території Сущанського лісництва. Нині йому загрожує кримінальна відповідальність згідно чинного законодавства.
Підпал сухої трави – це не просто легковажне рішення, а злочин, що може мати серйозні наслідки. Кожен, хто нехтує законом і бездумно підпалює рослинні залишки, ризикує не лише отримати штраф, а й потрапити за ґрати. Важливо пам’ятати: існують безпечні способи утилізації трави та листя, які не завдають шкоди ані природі, ані людям.